مقالات وآموزش ها

با شال لیز چه کنیم؟

با شال لیز چه کنیم؟

تا به حال پیش آمده موقع رانندگی، درست در یک پیچ یا همان لحظه که چراغ سبز شده، شالتان از روی سرتان سر بخورد؟ آنوقت ممکن است شک کنید فرمان اتومبیلتان را محکم بچسبید یا شالتان را جلو بکشید. یا مثلا شده در هنگام ورود به یک مهمانی شال زیبایتان روی سرتان کج شود یا عقب برود؟ مشکل یک چیز است؛ شال لیز. لیز خوردن شال و روسری یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که موقع بستن روسری پیش می‌آید. مخصوصا در زمان رانندگی یا وقتی‌که دستتان به کاری بند است، شال و روسری لیز به دردسری بزرگ تبدیل می‌شود که خیلی‌ها را کلافه می‌کند. بسیاری از افراد به خاطر چنین مشکلی به طور کل از خرید روسری‌های لیز خودداری می‌کنند. اما بسیاری از روسری‌های شیک و جذابی که به درد مهمانی‌ها می‌خورند سرند. در این مقاله قصد داریم تا ببینیم کدام جنس شال‌ها و روسری‌ها سرند و با شال لیز چه کنیم؟

کدام جنس روسری‌ها و شال‌ها سر می‌خورند؟

جنس شال‌ها و روسری‌ها با توجه به فصلی که در آن استفاده می‌شوند و کیفیتی که دارند متفاوت است. جنس پارچه یکی از مهم‌ترین نکاتی است که موقع خرید شال و روسری باید در نظر داشته باشیم. نخ، پشم، حریر، ساتن و ابریشم از رایج‌ترین انواع پارچه هستند که در تولید روسری به کار می‌روند. بگذارید در ابتدا کمی از پارچه‌های روزمره بگوییم. این جنس پارچه‌ها قیمت مناسبی دارند و روی سر لیز نمی‌خورند. به همین دلیل مواردی مانند روسری نخی برای استفاده‌های روزمره مانند محل کار یا خرید مناسب هستید. پارچه‌های نخی معمولا نازک و خنک هستند و جان می‌دهند برای روزهای گرم تابستان. البته شال‌های نخی به دلیل نازک بودنشان خیلی زودتر چروک می‌شوند. در عوض کمتر نگران عرق کردن پوست سرتان در تابستان خواهید بود. در مقابل شال و روسری‌های پشمی گرم هستند و بیشتر در روزهای سرد زمستانی کاربرد دارند. بین الیاف این پارچه فواصلی وجود دارد که هوا در آنجا محبوس شده و عایق خوبی برای گرما تشکیل می‌دهد. این پارچه‌ها دیرتر چروک می‌شوند اما نباید در مقابل اتوی مستقیم قرار بگیرند و بهتر است از برای اتو کردنشان از پارچه‌ای به‌عنوان پارچه محافظ بین اتو و شال استفاده کرد.

با شال لیز چه کنیم؟

حالا می‌رسیم به شال‌هایی که بیشتر در مهمانی‌ها و مراسم خاص استفاده می‌شوند. گران‌ترین نوع شال‌ها و روسری‌ها از جنس ابریشم هستند. پارچه‌های ابریشمی مقاوم، لطیف و سبک هستند. شال‌های ابریشم معمولا چهارفصل هستند و با اینکه نسبت به پارچه‌های دیگر گران‌ترند، اما لطافت و زیبایی منحصربه‌فردی دارند. دو پارچه دیگر که در شال‌های شیک به کار می‌روند ساتن و حریر هستند. اگر اصلا نمی‌خواهید یک شال لیز در کمدتان داشته باشید سراغ این دو جنس نروید. شاید فکر کنید چرا کسی باید هنگام خرید شال جنس ساتن یا حریر را انتخاب کند؟ اما این دو پارچه مزایایی دارند که باعث می‌شود خیلی‌ها لیز بودنشان را به جان بخرند و آنها را ترجیح بدهند.

نقاط مثبت روسری حریر و ساتن

پارچه‌های حریر بسیار سبک، لطیف و لخت هستند، در نتیجه روی سر بسیار زیبا به نظر می‌رسند. پارچه‌های حریر انواع مختلفی مانند کریشه، ژرژت و نخ دارند که از نظر نرمی و ضخامت کمی متفاوت هستند. اما به طور کل تمام پارچه‌های حریر نازک و سر هستند.

پارچه‌های ساتن هم با اینکه سرند، اما طرح‌های زیبایی دارند. روی پارچه‌های ساتن براق و پشت آنها مات است. از این پارچه معمولا برای ساخت روسری استفاده می‌شود. این روسری‌ها بسیار شیک به نظر می‌رسند اما قیمتشان از روسری‌های ابریشمی ارزان‌تر است. بافت محکم و بادوام، ریزش زیبا و چروک نشدن ویژگی‌هایی هستند که روسری‌های ساتن را بسیار محبوب می‌کنند. تنها مشکل بزرگ خانم‌ها با این پارچه‌ها سر بودن و لیز خوردنشان است.

چطور از لیز خوردن شال و روسری جلوگیری کنیم؟

با شال لیز چه کنیم؟

خانم‌ها معمولا به دو دلیل حفظ حجاب و به هم نخوردن استایلشان اصلا دوست ندارند روسری‌شان سر بخورد. اگر برای رفتن به یک مهمانی از یک شال لیز استفاده می‌کنید، می‌توانید یکی از راهکارهای زیر را برای جلوگیری از سر خوردن شالتان استفاده کنید:

  1. جنس روسریتان را مطابق را موقعیت انتخاب کنید: اگر برای خرید یا کار روزانه بیرون می‌روید بهتر است از روسری و شال لیز دوری کنید. جنس‌های لیز را برای مهمانی‌ها و مراسم خاص نگه دارید. چون در این مراسم آنقدر وقت دارید که مراقب بهم نخوردن حالت روسریتان باشید. حتی در مهمانی‌ها هم می‌توانید از جنس‌هایی مثل ابریشم کج‌راه استفاده کنید تا هم روسری شیک و زیبایی سر کرده باشید و هم جنس روسریتان خیلی لیز نباشد. اگر موقع انتخاب شال یا روسری شک می‌کنید، مطلب نحوه انتخاب شال و روسری مناسب رنگ پوست خودمان را از دست ندهید.
  2. موهایتان را ببندید: در صورتی که موهای بلندی دارید، اگر موهایتان را به شکل دم‌اسبی ببینید، یا با یک کلیپس پشت سرتان جمع کنید روسری شما کمتر سر می‌خورد. هرچه موها را بالاتر ببندید امکان سر خوردن روسری و شال کمتر می‌شود.
  3. از طلق روسری استفاده کنید: طلق‌های روسری یک تکه طلق یا پارچه نمدی هستند که به شکل ذوزنقه بریده می‌شوند. سپس دورشان را گرد می‌کنند تا تیزی آنها به پارچه روسری آسیبی نرساند و بین دو لایه روسری استفاده می‌کنند. خانم‌های محجبه از این طلق‌ها برای صاف و مرتب نگه داشتن لبه روسری یا شال استفاده می‌کنند. طلق روسری تا حد زیادی مانع سر خوردن آن می‌شود. پس اگر حجاب کامل دارید این مورد می‌تواند به زیباتر شدن لبه روسری و سر نخوردن آن کمک کند.
  4. سنجاق‌های روسری را فراموش نکنید: راه‌های دیگری هم برای ثابت نگه داشتن روسری و شال لیز وجود دارد. این روزها اکسسوری‌های متنوعی برای خانم‌های محجبه وجود دارد که می‌توانند به جلوگیری از سر خوردن شال و روسری کمک کنند. می‌توانید از انواع سنجاق‌های روسری استفاده کنید. بد نیست انواع مدل گره زدن شال با سنجاق را هم یاد بگیرید تا هم زیبا و آراسته به نظر برسید و هم روسریتان لیز نخورد. حتی بعضی خانم‌ها از گیره‌های کتابی برای محکم کردن شالشان استفاده می‌کنند. می‌توانید این گیره‌ها را از کتاب‌فروشی‌ها بخرید و بعد تمرین کنید تا ماهرانه از آنها استفاده کنید.
  5. از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید: این روزها تعداد اینفلوئنسرهای حجاب در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد شده با کمی گشتن در اینستاگرام و یوتیوب می‌توانید کلی آموزش و ترفند برای بستن شال و روسری و راه حل سر خوردن روسری پیدا کنید. به‌علاوه با دیدن این ویدیوها از بایدها و نبایدهای استفاده از شال و روسری باخبر شوید.
  6. زیر روسری هدبند و کلاه بپوشید: یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از عقب رفتن شال لیز استفاده از کلاه حجاب است. این کلاه‌ها در جنس‌های مختلف در بازار موجودند. می‌توانید برای تابستان از جنس‌های نازک‌تر استفاده کنید و کلاه‌های ضخیم‌تر را برای زمستان نگه دارید. هدبندهایی هم وجود دارند که فقط قسمت جلوی سر را می‌پوشانند و کار راه برایتان راحت می‌کنند.

با شال لیز چه کنیم؟

نکاتی برای پوشیدن چادر روی روسری

اگر روی روسریتان چادر می‌پوشید، دقت کنید تا حداقل قسمت جلو یا وارونه چادرتان لیز نباشد. چادرهای لیز مانند ساتن خیلی سریع از روی سر لیز می‌خورند و روسری یا شال را هم با خودشان می‌کشند. اگر جنس چادرتان لیز است می‌توانید یک کش به داخل آن وصل کنید. به این ترتیب کمتر سر می‌خورد. ترکیب روسری‌هایی مثل حریر با چادر احتمال سر خوردن را بسیار بیشتر می‌کند. اگر حتما می‌خواستید در بخشی یا تمام مهمانی از زیر چادرتان روسری حریر یا یک شال لیز سر کنید، می‌توانید آن را با یک سنجاق محکم کنید یا از زیر با سنجاق سر به موهایتان وصل کنید. البته ممکن است لازم باشد این کار را چند بار تمرین کنید تا در آن ماهر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *