مقالات وآموزش ها

فیکسر روسری چیست؟

برای خانم‌هایی که می‌خواهند حجاب کاملی داشته باشند، صاف ماندن لبه روسری مهم است. خیلی از اوقات لبه روسری یا شال چین می‌خورد و خیلی زیبا به نظر نمی‌رسد. از طرف دیگر سر خوردن مدام روسری هم مشکل دیگری است که مخصوصا در روسری‌های حریر و ساتن به چشم می‌خورد. فیکسر روسری راه حلی است که می‌تواند به برطرف کردن این مشکلات کمک کند. هر چیزی که به ثابت و صاف ماندن روسری کمک کند، فیکسر روسری نامیده می‌شود. البته این فیکسرها تنها مختص روسری نیستند و برای شال هم کاربرد دارند.

طلق روسری چیست و چند مدل دارد؟

طلق روسری یکی از متداول‌ترین انواع فیکسر روسری است. شال‌ها و روسری‌هایی که جنس نازکی دارند، مانند روسری نخی با مشکل چین خوردن و چروک شدن لبه روسری مواجه می‌شوند. طلق روسری راه خوبی برای صاف نگه داشتن لبه روسری است. طلق‌های روسری از جنس همان طلق‌های معمولی هستند که برای سیمی کردن کتاب استفاده می‌کنیم. این طلق‌ها به صورت ذوزنقه یا هلالی بریده می‌شوند. لبه‌های تیزشان گرد می‌شود تا به روسری آسیبی نرسانند و بین دو لایه روسری قرار می‌گیرند.

طلق‌های روسری دو نوع دارند. یک نوع آنها بدون روکش است. نکته مثبت در مورد طلق‌های بدون روکش این است که برای هر رنگ شال و روسری مناسب‌اند. اما شکنندگی بیشتری دارند و اگر در زیر نور آفتاب باشید، برق آنها از زیر روسری دیده می‌شود. طلق‌های روکش‌دار مقاوم‌ترند و لازم نیست نگران برق زدنشان باشید. این طلق‌ها معمولا در رنگ‌های سفید و سیاه به فروش می‌رسند. گاهی می‌توانید پک‌های دوتایی آنها را پیدا کنید که یک طلق سفید و یک طلق مشکی دارد. به این ترتیب از یکی از آنها به‌عنوان فیکسر روسری برای شال‌های روشن و از دیگری برای شال‌های تیره استفاده می‌کنید. بیشتر طلق‌های روسری مانند نام آنها از جنس طلق هستند، اما می‌توانید از جنس نمدی این فیکسر‌ها را هم در فصل‌های سرد سال استفاده کنید. خودتان هم می‌توانید این طلق‌ها را با پارچه نمدی یا طلق درست کنید.

فیکسر روسری

ساخت و نگهداری طلق روسری

همزمان با خرید روسری می‌توانید این طلق‌ها را هم از فروشگاه شال و روسری یا فروشگاه‌های اکسسوری تهیه کنید. این طلق‌ها قیمت خیلی بالایی ندارند، اما ممکن است دلتان بخواهد خودتان طلق روسریتان را بسازید. برای بریدن الگوی طلق روسری فاصله بین گوش‌هایتان را با متر اندازه بگیرید. سپس یک مستطیل به عرض شش تا هشت سانتی متر و طول برابر با فاصله بین گوش‌هایتان بکشید. از دو طرف یک سمت از مستطیل دو سانت به داخل بروید و علامت بزنید. سپس جایی‌که علامت زدید را به دو گوشه مستطیل وصل کنید. ذوزنقه شما آماده است. آن را ببرید و گوشه‌هایش را با قیچی گرد کنید.

برای جلوگیری از برق زدن و محکم‌تر شدن طلق، می‌توانید از چسب لایی به‌عنوان روکش استفاده کنید. چسب لایی سفید یا سیاه را می‌توانید از خرازی‌ها تهیه کنید. طول چسب را به اندازه طول طلق را و عرض آن را کمی بزرگ‌تر از دو برابر طلق ببرید. قسمت براق‌تر لایی چسب دارد. طلق را روی قسمت براق قرار داده و لایی را روی آن تا کنید تا هر دو طرف طلق را بپوشاند. حالا از یک اتو با حرارت ملایم استفاده کنید و روی لایی بکشید تا چسب آب شود و لایی و طلق به هم بچسبند. به ویژه در اتو کشیدن لبه‌ها دقت کنید تا کاملا بچسبد. اما مراقب باشید اگر حرارت اتو خیلی زیاد باشد ممکن است طلق را آب کند. پس شاید بد نباشد برای احتیاط از یک پارچه بین لایی و اتو استفاده کنید. در نهایت لایی اضافی گوشه‌ها را ببرید. حالا دیگر فیکسر روسری شما آماده است.

دقت کنید که طلق روسری که می‌خرید یا می‌سازید شکستگی، تیزی و یا بریدگی نداشته باشد. اینطوری به روسری آسیبی نمی‌رسد. می‌توانید این فیکسر روسری را با انواع روسری امتحان کنید. تنها نکته‌ای که باید خیلی به آن توجه کنید این است که رنگ طلقی که انتخاب می‌کنید با رنگ شال یا روسری‌تان هماهنگ باشد. طلق روسری را در جایی نگه دارید که خم نشود، تا نخورد و نشکند.

سوزن و گیره روسری

یکی دیگر از انواع فیکسر روسری سوزن‌های روسری و گیره‌های عربی‌اند. گیره‌های روسری طرح‌های بسیار متنوعی دارند. در بعضی از آنها یک زنجیر کوچک از کنار گیره آویزان است که زیبایی آن را دوچندان می‌کند. جنس گیره‌های موجود در بازار هم متنوع است. گیره‌های روسری با جنس استیل نسبت به زنگ زدن مقاوم هستند و به پارچه روسری آسیب نمی‌زنند. می‌توانید یک مدل ساده و یک مدل تزئینی از این گیره‌ها داشته باشید و در مواقع مختلف از آنها استفاده کنید. برای اینکه بتوانید روسریتان را به مدل‌های متنوع‌تر و زیباتری ببندید، انواع بستن روسری مجلسی را یاد بگیرید. اینطوری می‌توانید روسری‌تان را خیلی شیک ببندید و با یک گیره تزئینی و زیبا آن را محکم کنید. سعی کنید از گیره‌هایی که دندانه‌های تیز دارند استفاده نکنید، چون باعث نخ کش شدن روسری می‌شوند.

سوزن‌ها هم نوع دیگری از فیکسر روسری هستند که معمولا در کنار سر و کمی بالاتر از چانه بسته می‌شوند. اگر با مدل بستن شال و روسری لبنانی آشنا باشید، کاربرد این سوزن‌ها را خیلی خوب می‌دانید. استفاده از این سوزن‌ها به‌عنوان اکسسوری حجاب خیلی محبوب است. می‌توانید در کنار استفاده از این سوزن‌ها از انواع ترند شال و روسری هم باخبر باشید تا همیشه شیک و آراسته به نظر برسید. موقع خرید این سوزن‌ها دقت کنید که کاملا باریک، بلند و نوک‌تیز باشند تا روسریتان را خراب نکنند. به‌علاوه مراقب باشید تا روی سوزن نشانی از برآمدگی یا زنگ‌زدگی وجود نداشته باشد.

فیکسر روسری

مگنت شال و روسری

یکی از اشکال‌های بزرگ استفاده از سوزن و گیره‌های دندانه‌دار برای محکم کردن شال و روسری این است که به پارچه روسری آسیب می‌رسانند. به ویژه اگر روسریتان از پارچه‌های ظریفی مثل ساتن یا ابریشم ساخته شده باشد. تیزی سوزن و دندانه‌های گیره می‌توانند به‌راحتی شال و روسری‌ها را نخ‌کش کنند. فیکسر روسری که معمولا به‌عنوان جایگزین مناسبی برای گیره و سوزن در نظر گرفته می‌شود، مگنت روسری است. مگنت‌های روسری یا گیره‌های مغناطیسی دو قسمت دارند که با آهن‌ربا به هم وصل می‌شوند. می‌توانید دو طرف روسری را بین این فیکسرها قرار دهید و آنها را زیر چانه محکم کنید. بعد از آن می‌توانید پایین روسری را رها کنید و یا یک طرف آن را بالا بیاورید و روی شانه بیندازید. موقع خرید مگنت‌ها مطمئن شوید که زنگ‌زدگی نداشته باشند.

انواع دیگر فیکسر روسری

راستش را بخواهید خانم‌های خلاق از چیزهای دیگری هم برای ثابت نگه داشتن روسری خود استفاده می‌کنند که شاید فکرش را نکنید. یکی از این فیکسرها گیره‌های کتابی هستند. این گیره‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های لوازم تحریر پیدا کنید. گیره‌های کتابی بسیار محکم هستند و روسری را کاملا ثابت نگه می‌دارند. می‌توانید از این گیره‌ها برای محکم کردن روسری زیر چانه‌تان استفاده کنید. اگر این گیره‌ها را از پشت به شال یا روسریتان بزنید در معرض دید قرار نمی‌گیرند. حتی می‌توانید از گیره‌های کوچک موی سر هم برای ثابت نگه داشتن روسریتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *