مقالات وآموزش ها

چگونه شال های خالص پشمینه را از نوع غیر اصل آن شناسایی کنیم؟

چگونه شال های خالص پشمینه را از نوع غیر اصل آن شناسایی کنیم؟

داشتن یک شال پشمینه اصل آرزوی مشترک همه زنان فارغ از مرز، قومیت، سن و فرهنگ آن‌ها به شمار می‌آید. برای سال‌ها طراحی استثنایی، چرخش دستان هنرمند بافنده و صنعتگران کشمیری جلو‌ه‌ای از پیچیدگی و زیبایی‌های آن منطقه به شمار می‌آمده است. برای ما خرید پشمینه‌های زیبا و باشکوه به یک سبک و تعریف از زندگی تبدیل شده است. آن‌ها راه خود را از داخل گنجه‌های مردم محلی به کمد لباس بهترین و قدرتمند‌ترین افراد جهان باز کردند.

یکی از بزرگترین تردیدهای موجود آن است که هنگام خرید شال چگونه شال های خالص پشمینه را از نوع غیر اصل آن شناسایی کنیم؟ این نگرانی کاملا به حق است چرا که بسیاری از کارخانه‌دارهای ثروتمند از مهارت‌های صنعتگران برای ساخت شال‌های ماشینی با ظاهر پارچه‌های پشمینه استفاده کردند و نمونه‌هایی بسیار شبیه اصل ساختند و تنها کسانی می‌توانند آن‌ها را تشخیص دهند، که آگاه و دقیق باشند. در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم که چطور شال‌های پشمینه خالص را از غیر اصل شناسایی کنید، همراه ما باشید.

چطور می‌توان شال‌های پشمینه را به درستی تشخیص داد؟

هنگام خرید شال و روسری معمولا فروشنده‌ها ادعاهای مختلفی را مطرح می‌کنند که نیاز به راستی آزمایی دارند. برای اینکه مطمئن شوید شالی که انتخاب کردید پشمینه اصل است، چند راهکار پیش روی شما قرار دارد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. تست قابلیت اشتعال

نحوه تشخیص شال های پشمینه اصل

بله هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم که شال را خراب کنید، اما برداشتن یک نخ از حاشیه پایین پارچه آسیبی که به کل آن نمی‌زند و باعث خراب شدن آن نمی‌شود و برای آزمایش اشتعال پذیری کافی است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که نخ را برداشته و روی بشقاب بگذارید و بسوزانید. نخ سوخته را بو کرده و خاکستر آن را به دقت با نوک انگشت بررسی کنید.

اگر بوی موهای سوخته به مشام شما برسد و خاکستر شبیه پودر شود، احتمالا پشمینه خالص است. پشمینه‌ها از پشم طبیعی ساخته می‌شوند و به همین دلیل پس از سوختن باید بوی سوختگی مو و پشم بدهند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که با وجود سوختن باید کاملا تیره به نظر برسد. اگر ویسکوز باشد بوی پلاستیک داده و رنگ آن هم کاملا سیاه نخواهد بود. این تست توسط بسیاری از فروشندگان برای بررسی اصالت شال‌های پشمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. الیاف روسری نخی هم خیلی سریع می‌سوزند و بوی پنبه می‌دهند، شکل سوختن الیاف طبیعی و مصنوعی با یکدیگر کاملا متفاوت است.

2. مات بودن رنگ پارچه

همان‌طور که در بالا گفتیم، پشمینه‌های سوخته تیره به نظر می‌رسند و پس از سوختن ویژگی‌های پشم را آشکار می‌کنند. اگرچه ممکن است گاهی ظاهری براق پیدا کنند، اما اصولا پشمینه اصل پس از سوختن تیره می‌شود. اگر پارچه شال قبل از تست اشتعال برق زیادی دارد، بهتر است آن را پیشخوان فروشنده بازگردانید.

3. جزئیات مخفی در قطر پارچه پشمینه

نحوه تشخیص شال های پشمینه اصل

باورش سخت است، اما قطر نخ‌های پشمینه نشان دهنده خالص بودن آن است. به ما اعتماد کنید تشخیص انواع روسری با اندازه گیری قطر پارچه امکان پذیر است. بهترین قطر برای نخ‌های شال پشمینه 14 تا 15.5 میکرون است. اگر قطر نخ شال شما بالاتر از 19 میکرون است، آن را نخرید. وقتی صحبت از کیفیت بهتر پشمینه می‌شود، تعداد میکرون نرمی و سبک بودن پارچه را نشان می‌دهد.

4. بافت پارچه به شبهات شما در مورد اصالت شال پاسخ می‌دهد

اگر بافت پارچه را در برابر نور بررسی کنید، می‌توانید یک بافت نامنظم را ببینید. پشمینه خالص به صورت سنتی و با دستگاه‌های دستباف تهیه می‌شود، از این رو همیشه ساختار بافت آن نامنظم خواهد بود. این بی‌نظمی‌ها نشان دهنده اصالت شال پشمینه شما است. امکان نخ کش شدن روسری پشمینه به دلیل این بافت نامنظم زیاد است.

5. تست فشردن پارچه

فشردن پارچه با دست ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر فایده این کار را بدانید قطعا انجام خواهید داد. این کار یک آزمون عملی برای آن است که مشخص کند آیا واقعا از پشم گوسفند برای تهیه پارچه استفاده شده است یا خیر. الیاف پلی استر یا اکریلیک الکتریسیته ساکن را در داخل خود جمع می‌کنند. مالش هر گونه ماده پلی استر یا الیاف غیرطبیعی جرقه‌های کمی را به وجود می‌آورد. اگر شالی که در حال آزمایش آن هستید، موقع مالیدن جرقه‌های کوچکی نشان داد احتمالا از الیاف غیر طبیعی تهیه شده و اصل نیست. این کار  همچنین کمک می‌کند که ببینید این پارچه اجسام ریز، غبار و … را به خود جذب می‌کند یا خیر.

6. برچسب‌ها تردیدها را برطرف می‌کنند

وجود یک برچسب می‌تواند شک شما را در مورد پشمینه بودن یا نبودن شال برطرف کند. در صورتی که یک برچسب کوچک یا بزرگ روی شالی که پسندیدی دیدید خیلی سریع آن را به فروشنده پس بدهید و وقت خود را برای خرید آن هدر ندهید. روی هیچ شال پشمینه اصلی نمی‌توان یک برچسب را دید چون بافت پارچه به نحوی است که برچسب‌ها روی آن نمی‌ماند و خیلی سریع کنده می‌شوند. همانطور که اتو کردن پارچه‌های مختلف در دمای متفاوت امکان پذیر است، پارچه‌ها هر کدام عملکرد متفاوتی در برابر قرار گرفتن برچسب روی خود دارند.

7. آزمایش تکان دادن پارچه را روی شال پشمینه انجام دهید

شال را بین انگشت شست و اشاره قرار دهید و انگشت خود را بین آن‌ها تکان دهید. اگر علامتی از حرکت و تکان خوردن دیدید، شما یک پارچه با الیاف مصنوعی اکریلیک در دست دارید.

8. هر چیزی که می‌درخشد زیبا نیست

نحوه تشخیص شال های پشمینه اصل

همین اصل را می‌توان در مورد شال پشمینه اصل نیز در نظر گرفت. از آنجا که پشم هیچ درخشندگی خاصی ندارد، اگر شال برق می‌زند هیچ دلیل خاصی وجود ندارد مگر اینکه مقداری نخ ابریشمی به آن اضافه شده باشد که شال را به یک محصول تقلبی تبدیل می‌کند.

9. انجام آزمایش‌های میکروسکوپی

با استفاده از نور منتقل شده زیر میکروسکوپ می‌توان یک الگوی بلوکی شکل داد. اگر فیبر زیر میکروسکوپ شبیه شکل ساده‌ای باشد که در فاصله زیاد قرار گرفته قطعا پشمینه اصل نیست، اما اگر شکلی که می‌بینید متغیر و نامنظم باشد اثرات میکروسکوپی بافت پشم است.

10. ابعاد خیلی مهم است

ابعاد استاندارد شال پشمینه حدود 2 متر در 1 متر است و شال‌های بزرگتر معمولا گران‌تر هم هستند. اگر شخصی ابعاد استاندارد یا بالاتر را به فروش برساند احتمال اصل بودن آن بیشتر است، اما اگر سایز شال کوچک بود یا قیمتی که شال به فروش می‌رسید خیلی پایین‌تر از نرخ بازار بود احتمالا با کالای تقلبی مواجه هستید.

11. پارچه زیادی بی‌نقص است

همه ما دوست داریم آنچه می‌خریم بدون ایراد و کاملا صاف باشد، اما یک شال پشمینه اصل بدون نقص و پیله نخواهد بود. کار دست معمولا یک نقص کوچک دارد، این ویژگی کار با الیاف حیوانی است. اگر روی شال شما هیچ پیله، نخ کشی و مشکل کوچکی دیده نمی‌شود، احتمالا باید در اصالت آن شک کنید.

شاید الان فکر می‌کنید که یافتن شال پشمینه اصل غیر ممکن است، اما با دقت هنگام خرید و کمک گرفتن از عقل سلیم قطعا می‌توانید یک شال پشمینه اصل را خریداری کنید. استفاده از این راهکارهایی که به آن اشاره کردیم هم خیلی به کمک شما می‌آید.

الان هر چیزی که لازم است برای تشخیص یک پشمینه جعلی از اصل بدانید را در اختیار دارید، از این لحظه با خیال راحت می‌توانید درهای قلب خود را به سوی یک شال پشمینه اصل و خالص که به صورت منحصر به فرد و با عشق بافته شده باز کنید.

نحوه تشخیص شال های پشمینه اصل

سخن پایانی

این روزها مردم به دنبال خرید شال و لباس‌هایی هستند که از الیاف طبیعی تهیه شدند، چراکه استفاده از آن‌ها برای پوست و موی انسان مناسب‌تر است و از بروز بیماری‌های مختلف پیشگیری می‌کند. طریقه بستن شال ضخیم در هر کشوری متفاوت است، اما همه دوست دارند یک شال پشمینه داشته باشند و آن را مطابق با سلیقه خود ببندند.

شال پشمینه خالص به دلیل زیبایی، لطافت، سبکی و استفاده راحت همواره مورد توجه خانم‌های باسلیقه هستند. متأسفانه در سال‌های اخیر یافتن شال‌های خالص پشمینه کمی دشوار شده و بسیاری از کارخانه‌ها از برخی مواد غیر طبیعی در تولید پارچه‌های پشمینه استفاده می‌کنند. برای اینکه فریب افراد سودجو را نخورید و شال خود را به درستی انتخاب کنید، لازم است به سراغ فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده بروید یا از سایت‌هایی خرید کنید که عرضه کننده مستقیم محصولات باکیفیت هستند.

پارچه‌های پشمینه را با دقت در بافت پارچه، بو کردن، لمس جنس پارچه و قرار دادن در معرض تابش خورشید می‌توان شناسایی کرد. اگر در مورد جنس شالی که می‌خرید تردید دارید یا نگران هستید کالاهای بی‌‌کیفیت به شما فروخته شود، سعی کنید از برندها معتبر و شناخته شده شال خود را انتخاب کنید که امتحان خود را در بازار پس دادند و مردم به آن‌ها اعتماد بیشتری دارند. خوشبختانه برندهای معتبر داخلی و خارجی زیادی شال‌های پشمینه اصل ارائه می‌کنند و شما بسته به سلیقه خود می‌توانید هر مدلی را که می‌پسندید و با نوع پوشش شما هماهنگی بیشتری دارند را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *